V modernom prostredí zábavy sú videohry dôležitými vzdelávacími nástrojmi, ktoré zachovávajú kultúru prostredníctvom pohlcujúcich zážitkov, ako je historická presnosť hry Assassin’s Creed a emocionálne rozprávanie príbehov v hre Valiant Hearts.


Návrat do minulosti: Assassin’s Creed a zachovávanie kultúrneho dedičstva

Mnohé videohry sa odohrávajú v historicky presných prostrediach, ktoré vývojári starostlivo vytvárajú na základe dôkladného výskumu a spolupráce s historikmi. Hráči môžu preskúmať staroveké mestá, stredoveké hrady a ďalšie architektonické divy s neuveriteľnými detailmi, čo im umožňuje zažiť pamiatky a zvuky minulých období na vlastnej koži. Jednou z nich je aj séria hier Assassin’s Creed.

Assassin’s Creed Unity, obľúbená akčná dobrodružná hra od Ubisoft Montreal, vydaná v roku 2014, ponúka pútavé dobrodružstvo v Paríži počas francúzskej revolúcie. Hra sa vyznačuje detailnými rekonštrukciami ikonických pamiatok, ako je napríklad katedrála Notre-Dame. Jej význam vzrástol po tragickom požiari, ktorý 15. apríla 2019 zasiahol skutočný Notre-Dame. Ubisoft po udalosti oznámil finančný príspevok vo výške 500 000 eur na obnovu katedrály a ochotu poskytnúť svoj podrobný 3D model architektom, inžinierom a dizajnérom, ktorí sa podieľajú na jej reštaurácií. Táto neočakávaná spolupráca medzi vývojármi hier a historickou pamiatkou získala širokú pozornosť a obdiv, ilustrujúc, ako technológia a umenie dokážu spájať ľudí a zachovávať kultúrne dedičstvo. Herná séria Assassin’s Creed sa odlišuje od ostatných svojou oddanosťou vernému stvárneniu každého prostredia svojich hier a ponúka hráčom virtuálny stroj času na preskúmanie pamiatok a zvukov historických období. Od rušných trhov starovekého Jeruzalema až po veľkoleposť renesančnej Florencie – každý roh ulíc je naplnený duchom svojho historického náprotivku.

Na konferencii GDC 2024 diskutovala historička a konzultantka v oblasti hier Glaire Andersonová o zastúpení kultúr Blízkeho východu a severnej Afriky v hrách. Vyzdvihla svoju prácu na hre Assassin’s Creed Mirage a zdôraznila význam iniciatív v oblasti rozmanitosti, rovnosti a inklúzie v tomto odvetví. “Mojím poslaním je preklenúť priepasť medzi akademickou obcou a priemyslom a sprístupniť islamské umenie, architektúru a civilizáciu všetkým prostredníctvom hier a zábavy,” povedala Andersonová o Digitálnom laboratóriu pre islamskú vizuálnu kultúru a zbierky. “Aby som toto poslanie naplnila, pomáham vývojárom vytvárať autentické, inkluzívne a pútavé hry.”

Uctenie si histórie prostredníctvom umenia: Valiant Hearts

V oblasti videohier je “Valiant Hearts: The Great War” dojímavým svedectvom spojenia umenia a histórie. Táto logicko-dobrodružná hra z roku 2014, ktorú vyvinula spoločnosť Ubisoft Montpellier, prenáša hráčov do búrlivého obdobia prvej svetovej vojny a uprostred chaosu bitky splieta životy štyroch postáv. “Valiant Hearts” vyniká pozoruhodným výtvarným štýlom, v ktorom sa plynule prelína ručne kreslená animácia s historickými fotografiami a dokumentmi. Tento jedinečný vizuálny prístup živo zachytáva drsnú realitu zákopovej vojny a nezlomného ľudského ducha uprostred tragédie.

Okrem ohromujúcej estetiky predstavuje “Valiant Hearts“ aj dôkladne preskúmaný historický príbeh. Hráči sa stretávajú so skutočnými udalosťami a postavami, ktoré sú obohatené o zasvätený komentár poskytujúci kontext príbehu. Vďaka strhujúcej hrateľnosti, umeleckému dizajnu a záväzku k historickej presnosti hra prináša obohacujúcu a poučnú cestu, ktorá vzdáva hold obetiam minulosti. V ére, v ktorej dominujú digitálne zážitky, slúži hra “Valiant Hearts” ako žiarivý príklad potenciálu videohier uchovávať a ctiť si históriu. V čase, keď hrozí, že ozveny minulosti zaniknú, je tento titul dojemnou pripomienkou toho, aké dôležité je pripomínať si naše spoločné dedičstvo, uvažovať o ňom a učiť sa z neho.

Prostredníctvom videohier ako Assassin’s Creed a Valiant Hearts, sme svedkami toho, ako digitálna technológia a umenie spájajú minulosť a prítomnosť. Tieto hry nie sú len zábavou; sú to prostriedky na uchovávanie, uctievanie a osvetlenie nášho bohatého kultúrneho dedičstva. Zatiaľ čo sa digitálny svet neustále mení, tieto hry nám pripomínajú, že ozveny minulosti môžu mať trvalý vplyv na našu súčasnosť a budúcnosť. Je na nás, ako hráčoch aj ako spoločnosti, ako budeme využívať túto moc na obohacovanie nášho kultúrneho poznania a posúvanie nášho dedičstva do nových digitálnych výšin.

Autor: Lucia Karnetová
Foto: polygon.com, Wallpaper Abyss, IGN.com, Digitalspy.com