Nádherná budova sídliaca na Hurbanovej ulici č. 15 v Žiline, ktorej mnoho obyvateľov nepovie inak ako „Áčko“ už roky chátra. Aký je však celý príbeh za historickou budovou VŠDS a aká bude jej budúcnosť?
Problémy sa objavili už na začiatku výstavby
Už od počiatku to nebolo také ružové ako je farba fasády tejto historickej budovy. Začiatok jej výstavby sa datuje od roku 1909 avšak, už v roku 1910 bola stavba pozastavená z dôvodu nedostatku financií a opäť sa obnovila v roku 1913. Historická budova je architektonicky zaujímavým obrazom svojej doby, ktorá sa nazýva Maďarská secesia, tá je budapeštianskou vetvou tohto umeleckého slohu. Maďarská secesia sa spája predovšetkým s menom architekta Ödöna Lechnera, ten bol jedným z členov tímu, ktorý spolupracoval na výstavne budovy. Pôvodný návrh bol väčší a pompéznejší ako je pre secesiu typické, nakoniec sa však návrh musel zjednodušiť a to už zo spomínaných finančných dôvodov.
Počas prvých rokov fungovania v budove sídlila Uhorská kráľovská štátna hlavná reálna škola, neskôr prezývaná „reálka“. Pre poskytnutie čo najkvalitnejšieho vzdelávania, budova disponovala širokými chodbami, veľkými okná, veľkými učebňami, telocvičňou, knižnicou a pre duchovné potreby aj kaplnkou.
Posledným rokom kedy Uhorská kráľovská štátna hlavná reálna škola fungovala je rok 1918 a jej pôsobenie sa skončilo vznikom Československa. Po niekoľkých mesiacoch plných reforiem sa situácia ustálila a škola začala opäť fungovať avšak, ďalej už ako Československá štátna reálka Jána Palárika. Osud školy sa neskôr spojil s predchodcom Žilinskej univerzity, tá budovu vlastní dodnes. Univerzita budovu využívala ako priestor na vyučovanie s názvom “Blok A” z čoho pochádza aj prezývka budovy – „Áčko“. Priestory fungovali do roku 2008, odvtedy je však opustená.
Vstup do budovy zdobí kamenný portál s postavami učiacich sa detí sú dielom budapeštianskeho sochára Gézu Marótiho. Portál ďalej tvoria písmená VŠDS, tie predstavujú vtedajší názov, ktorý univerzita niesla – Vysoká škola dopravy a spojov v Žiline.
Aká je budúcnosť tejto historickej budovy?
Budova Žilinskej univerzity je veľkým prísunom k historickému genius loci centra Žiliny a taktiež je cenným príspevkom zo súboru secesných stavieb mesta. Skutočnosť je žiaľ taká, že od roku 2008 je budova opustená, chátra čím jej krása upadá do zabudnutia.
Čo sa teda bude s historickou budovou a jej komplexom ďalej diať? Niekoľko rokov dozadu sa prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline, Jozef Ristvej vyjadril, že sa bude realizovať komplexná rekonštrukcia v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR). Toto vyjadrenie potvrdila aj pedagogička pôsobiaca na Žilinskej univerzite v Žiline, Zuzana Grúňová. Historická budova bloku A má zachovaných mnoho pôvodných architektonických prvkov a zachovaná je aj pôvodná farebnosť v ružových tónoch. Budova už prešla reštaurátorským prieskumom, návrh na jej reštaurovanie prebieha v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Žilina.
Po spomínanej rekonštrukcií by mohla historická budova Žilinskej univerzity slúžiť ako objekt so spoločenskou funkciou, ktorá by mohla slúžiť ako priestor pre konanie rôznych konferencií či iných spoločenských podujatí.
Spoznajte ďalšie historické budovy
Pri prechádzke mestom ste si možno všimli, že na niektorých budovách sa nachádzajú tabuľky s krátkym textom a QR kódom, čo však tieto tabuľky reprezentujú? Vďaka finančnej podpore z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra a z projektu „Partnerstvom k podpore cestovného ruchu turistických destinácií Žilina – Bielsko – Biala“ si teraz môžeme prehĺbiť znalosti o architektúre v našom meste. Žilina ako prvé mesto na Slovensku vytvorila tento projekt a v súčasnosti nájdeme 136 historických budov označených tabuľkami s QR kódmi. Po nasnímaní QR kódu z tabuľky pripevnenej na budove, sa Vám na displeji Vášho zariadenia zobrazí stručný popis o konkrétnej budove. Články sú k dispozícii v slovenskom, anglickom a v poľskom jazyku. Tento zaujímavý projekt sme Vám chceli dať do pozornosti hlavne z dôvodu, že historická budova VŠDS je jeho súčasťou, tabuľku s kódom teda nájdete aj na ružovej fasáde toho historického architektonického klenotu.
Autor: Gabriela Mišutková
Zdroj: zilina.sp21; zilinskyvecernik; blog.sme
Foto: zilina.sp21; zilinskyvecernik; blog.sme