Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, v čom ako ľudia vynikáme? Je to kreativita a verte či nie, je v každom jednom z nás. A to bez ohľadu na to, za aký typ človeka sa považujeme, pretože ju dokážeme neustále rozvíjať. Ale, ako využiť jej potenciál, keď nám to zrovna „nemyslí“?

V súčasnosti sa kreativita stáva čoraz potrebnejšou, najmä s neustálym technologickým rozvojom, ktorý prináša na trh práce neistoty v rámci profesií. Dotvára to, kým sme a čo všetko dokážeme, pričom nám umožňuje meniť naše myšlienky v niečo skutočné.

Pokiaľ ste presvedčený o tom, že kreativita nie je vašou silnou stránkou je potrebné si uvedomiť, že aj tá sa v ľudskom ponímaní dá rozvíjať, teda určitým spôsobom naučiť. Pri tvorbe je potrebné pochopiť to, že si vyžaduje čas. Vekom sa vyvíjame, zbierame skúsenosti a neustále skúšame nové veci, ktoré naše hranice posúvajú na vyššiu úroveň, a tak je to aj s kreativitou. Je dôležité skúšať viacero kreatívnych činností a aj pri neúspešných pokusoch nezostať zaseknutý na 1 mieste.

Inšpirácia je prvým krokom

Všímaví ľudia majú značnú výhodu, pretože základom rozvíjania kreativity je hľadať a zbierať inšpiráciu všade okolo seba, a to i vo veciach, ktoré na prvý pohľad vyzerajú nezaujímavo. Pozrieť si tvorbu iných ľudí, napríklad na sociálnych sieťach či na weboch ako je behance môže byť taktiež spúšťačom nápadov. Tie si vždy zapisujte, skicujte a snažte sa ich akýmkoľvek spôsobom uložiť, pretože neskôr môžu byť záchranou. Celkový zber informácií nikdy nie je zbytočný a práve naopak, zjednodušuje proces tvorby. Netreba však zabúdať aj na to, že musíme vedieť rozoznať hranicu inšpirácie a kopírovania.

Kreatívny blok vie každého občas poriadne potrápiť

Činnosti, ktoré si vyžadujú zapojenie kreativity nás občas vedia priviesť až do frustrácie, v horšom prípade k vyhoreniu. Práve vtedy je najlepšie prestať sa snažiť a dať si pauzu od všetkého. Častokrát sa objavuje v tých najnevhodnejších situáciách, kedy sa nachádzame pod nátlakom či stresom a aj napriek snahe niečo urobiť sú naše myšlienky prázdne. Preto je dôležité nahradiť čas, ktorý by sme strávili pozeraním do prázdna inou činnosťou, fyzickou aktivitou či zmenou prostredia, ktoré nám pomôžu načerpať energiu s novým pohľadom na danú vec, a to aj v prípade časovej tiesne, kedy by malo ísť o pár minútové pauzy.

No a nakoniec, najlepším spôsobom, ako sa mu snažiť predísť je začať s tvorbou včas a nechať si dostatočný priestor, kedy myseľ nebude príliš obmedzená časovým nátlakom. Pretože, predsa len, to najlepšie prichádza nečakane a vtedy, keď sme sami sebou.

Kreativita nepozná hranice

Dôležité je nebáť sa toho, čo vznikne a čo povedia ostatný, ale veriť svojim nápadom. Napokon aj umelec Kasimir Malewich vytvoril dielo, kde je biely štvorec nalepený na bielom plátne. To sa niekomu môže zdať absurdné, no aj napriek podobným dielam je dodnes známy a uznávaný svojou tvorbou po celom svete.

Autor: Laura Kulíšková
Foto: Pexels/Antoni Shkraba, Darya Sannikova, MoMa,