Už asi každý z nás študentov aspoň raz počas skúškového či zápočtového obdobia zažil dlhé vysedávanie pred učivom bez koncentrácie, okná, výpadky pamäte či prokrastináciu. Ak vás to už prestáva baviť, pomôžu vám tieto nasledujúce osvedčené zaujímavé a originálne rady na rýchle a efektívne učenie. Okrem toho, nám niečo o svojich štýloch učenia povedia aj naši spolužiaci z MKD.
Pravdepodobne mnohým z nás študentov je známa situácia, keď nad látkou strávime dlhé hodiny či dni, no v deň skúšky zistíme, že si z toho vo výsledku vôbec nič nepamätáme. Hodnotenie je pre nás nepotešujúce a strávime nad tým zbytočne veľa času. Môže to byť dôsledkom práve neefektívneho učenia, a práve preto si treba osvojiť pár typov, ktoré vás dovedú na správnu cestu k efektívnemu učeniu.
Zapojenie zmyslov a bleskurýchle učenie
Pri učení sa mi veľmi osvedčila vizualizácia látky Tvorím si rôzne pojmové mapy či kresby, ktoré sa mi spájajú s niektorými pojmami. Avšak niekto môže mať skôr zvukovú pamäť. V danom prípade odporúčam funkciu prehrávača textu, ktorý vám daný text prečíta a vy tak svoje učivo môžete počúvať v slúchadlách kdekoľvek. Ďalším typom, ktorý sa pre mňa ukázal byť viac než užitočným je neučiť sa vetu po vete. Odporúčam prečítať si najprv celý odsek, a ten skúsiť prerozprávať vlastnými slovami. Pôjde to rýchlejšie a je to viac efektívne, pretože prerozprávanie témy dopomáha k jej pochopeniu.
Kancelárske prostredie
Ideálne je, ak sa pri učení budeme cítiť ako v práci. Najlepšie je vytvoriť si také niečo ako svoje kancelárske prostredie za stolom. Chceme totižto cítiť pracovnú atmosféru. Na stôl je dobré poukladať si predmety, ku ktorým máte nejakú citovú väzbu, a to napríklad rôzne fotky či kvety. Takéto osobné talizmany prinášajú dobrú energiu a mne osobne pomáhajú s dobrým pocitom počas učenia. Takéto kvalitné prostredie vám zaručí najvyššiu koncentráciu.
Hra na učiteľa
Jedným z mojich typov na kvalitné zopakovanie učiva je vysvetľovanie druhým. Pri vysvetľovaní totižto budete viac presvedčený o svojich znalostiach. Ak vám v danú chvíľu nie je nikto, komu by ste tému mohli vysvetliť k dispozícií, môžete si skúsiť jednoducho iba predstaviť, že ju druhým vysvetľujete.
Ako sa učia študenti MKD?
O svojich skúsenostiach s učením nám povedali aj oslovení študenti MKD. Vanessa zo smeru kultúrne dedičstvo nám povedala: „Z mojich skúseností môžem povedať, že pre mňa je najefektívnejší spôsob učenia sa prepisovanie a zvýrazňovanie poznámok k látkam. Prípadne si vytvorím kartičky s otázkami a odpoveďami.“ Študent Matej zo smeru digitálne humanitné vedy nám povedal: „Chcem sa učiť s predstihom, ale nie vždy to vyjde. Môj najúčinnejší spôsob štúdia je učenie sa v úplnom tichu.“
Autor: Veronika Mokrišová
Foto: Veronika Mokrišová