Dnes, keď sme ponorení do obrovského množstva informácií, jedôležité uvedomiť si hodnotu schopnosti pracovať s informáciami a médiami (mediamatika) a pochopiť tradície, z vyky a históriu ľudí a národov (kultúrne dedičstvo).

Štúdium médií a ich interakcie s kultúrou a spoločnosťou, ako aj medzi sebou navzájom, je v digitálnom veku kľúčové. Od Gutenbergovej tlačiarne až po sociálne médiá môžeme sledovať, ako médiá ovplyvňujú naše myslenie, správanie a vnímanie sveta okolo nás.

Pri množstve informácií v dnešnom svete je dôležité pochopiť, ako s nimi správne narábať. Kým kedysi si vytvorenie a šírenie akejkoľvek správy vyžadovalo úsilie, dnes stačí telefón a internet. A to má, žiaľ, rovnako veľa negatívnych ako pozitívnych stránok.

Kultúrne dedičstvo je súhrnom nášho spoločného ducha, našej histórie a našej identity. Kultúrne dedičstvo dáva zmysel tomu, odkiaľ pochádzame a ako sme sa ako spoločnosť vyvíjali, od pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO až po tradičné piesne rodného mesta. A súhra medzi tým, čo bolo a čo je, nám umožňuje predvídať budúcnosť. Práve v tejto interakcii medzi médiami a kultúrnym dedičstvom sa skrýva neuveriteľný potenciál.

Hovorí sa, že história je cyklická, a skutočne, ak sledujete hlavné historické udalosti, môžete vidieť vzorec. Úsvit, vrchol a úpadok mnohých ríš majú podobné črty. Mnohé veľké vojny majú podobný scenár. Keď máme všetky tieto informácie a obrovské množstvo súčasných informácií, ktoré máme k dispozícii, môžeme sa pokúsiť zistiť, čo sa stane ďalej. Samozrejme, nebudeme to vedieť s istotou, nemôžeme poznať budúcnosť, ale môžeme pochopiť povahu, silu a možno aj miesto najväčších zmien vo svete.

Súčasná spoločnosť je oveľa viac ovplyvňovaná médiami ako povedzme pred 200 rokmi. Dnes si takmer každý môže prečítať akékoľvek správy. Nemusíte byť veľmi bohatí ani žiť na určitom mieste, aby ste to mohli robiť.

Ako všetko na svete, aj toto má však svoje nevýhody. Keď je na svete obrovské množstvo informácií, je pomerne ťažké rozlíšiť pravdu od lži. A vzhľadom na rýchlosť, akou sa informácie šíria, je oveľa jednoduchšie si niečo vymyslieť a šíriť to ďalej, ako napísať o niečom overený fakt. Na vymyslenie mýtu stačí len trochu fantázie a času. Na to, aby ľudia uverili nejakému faktu, treba trochu šťastia a talentu, ale na vyvrátenie lži je potrebné oveľa viac úsilia a času. Niekedy je to takmer nemožné, pretože je veľmi ťažké dokázať niečo, čo neexistuje.

Preto som presvedčený, že pochopenie minulosti v kombinácii s informačnými a mediálnymi zručnosťami a schopnosťou analyzovať informácie nám dáva neuveriteľnú príležitosť pochopiť, čo sa stane zajtra.

Video: TEDx Program

Autor: Evstigneev Vasily

Foto: pixabay.com

Video: https://www.youtube.com/@TEDx