Umelá inteligencia  sa dnes dostáva už do každého odvetvia. Otázkou je, do akej miery to predstavuje problém, najmä v umeleckom odvetví, ktoré bolo vždy sprevádzané kreativitou a autenticitou. Je tam miesto pre umelú inteligenciu?

Umelá inteligencia v posledných rokoch zažíva rozmach a málokto o nej ešte nepočul. Je to skvelý nástroj, ktorý nás však nesmie pohltiť. V umeleckom odvetví začína predstavovať hrozbu. Jej vývoj v tomto odvetví napreduje veľmi rýchlo a je na zvážení, či ide o obyčajný pokrok alebo riziko. Všetky umelecké odvetvia, od grafického dizajnu po tvorbu videí, by sa pri tomto pokroku mali zamýšľať nad budúcnosťou.

Ako už bolo spomínané, AI je skvelý nástroj v tom zmysle, že poskytuje inšpiráciu. Je však veľmi ľahké skĺznuť do toho, že namiesto toho, aby sme sa inšpirovali, budeme strácať fantáziu, čo je veľmi zlý vplyv, ktorý AI prináša. Sme čoraz viac leniví premýšľať a hneď sa uchyľujeme k použitiu AI, čím sa stráca naša autenticita.

AI sa dá aj zneužiť na manipuláciu s umeleckými dielami a šírenie dezinformácií. Algoritmy sa dajú naprogramovať tak, aby generovali propagandu, skresľovali realitu alebo šírili nenávistné prejavy. A tým, že AI je schopná napodobňovať umelecké štýly a generovať diela s realistickou presnosťou, objavuje sa možnosť krivého obvinenia v prípade vytvárania dezinformácií, keďže každý umelec má svoj signifikantný štýl. Táto schopnosť napodobniť akéhokoľvek umelca ovplyvňuje aj to, že umenie stráca hodnotu a jedinečnosť.

Umelá inteligencia so sebou prináša mnoho otázok do budúcnosti. Napríklad: Mal by sa umelec priznať, že pri tvorbe použil umelú inteligenciu? A ak ju použil, je na mieste mu za jeho prácu zaplatiť? Budú v budúcnosti umelci vôbec potrební? Na tieto otázky odpovie iba čas.

Autor: Matúš Daňo

Foto: Pexels, DALL-E 2