
Digital Art alebo digitálne umenie je akákoľvek tvorivá prax, ktorá využíva digitálne technológie ako neoddeliteľnú súčasť umeleckého procesu.
V tomto článku vysvetlíme, čím sa digitálne umenie líši od iných oblastí súčasného umenia, ako tento fenomén vznikol a čo sa v tejto oblasti deje v súčasnosti.
Vlastnosti digitálneho umenia
Digitálne umenie sa vzťahuje na širšiu kategóriu modernej tvorby – mediálne umenie.
Mediálne umenie je oblasť umenia, v ktorej sa na tvorbu umeleckých diel využívajú mediálne technológie, ako sú video, zvuk, umelé svetlo, interaktívne zariadenia a počítače. Tieto diela môžu mať rôznu podobu, od statických a dynamických obrazov až po fantazijné zariadenia, s ktorými môžu diváci nejakým spôsobom interagovať. Príkladmi mediálneho umenia sú inštalácie, interaktívne výstavy, vizuálne efekty vo filme a televízii a dokonca aj videohry.
Digitálne umenie ako súčasť vyššie uvedeného mediálneho umenia zahŕňa diela vytvorené prostredníctvom počítačovej grafiky, animácie, 3D tlače, videohier, iných imerzívnych médií, robotiky a dokonca aj biotechnológií.
Napriek tomu, podobne ako tradičné výtvarné umenie, aj digitálne umenie ponúka množstvo štýlov a formátov, ktoré môžu umelci použiť na vyjadrenie seba samého. V prípade digitálneho umenia môže ísť o počítačom spracované fotografie, realistickú počítačovú grafiku, pixelové umenie, umenie rozšírenej reality, obrazy vytvorené umelou inteligenciou a mnohé ďalšie.
História digitálneho umenia
Napriek tomu, že moderné digitálne umenie si už takmer nemožno predstaviť bez použitia počítačovej techniky, prvé diela v oblasti digitálneho umenia začali vznikať dávno pred príchodom osobných počítačov, ktoré dnes pozná každý.
Za jedného zo zakladateľov digitálneho umenia sa tak považuje americký umelec a matematik Benjamin Francis Laposky, ktorý v roku 1950 pomocou osciloskopu s elektrónovým lúčom vytvoril prvé diela v žánri abstraktného umenia. Manipuláciou so sínusoidami zobrazenými na malej obrazovke prístroja “kreslil” fantazijné tvary a výsledok potom fotografoval. Laposky nazval svoje dielo “elektrické kompozície” a niektoré z nich publikoval v časopisoch ako Rekreačná matematika.

Ďalším zakladateľom digital art je rakúsky spisovateľ, futurológ a umelec Herbert Werner Franke. V 50. a 60. rokoch 20. storočia používal podobne ako Laposky na vytváranie obrazov osciloskop – ale nie len tak hocijaký osciloskop. Franke k tomuto zariadeniu pripojil aj jednoduché analógové počítače, čo mu umožnilo dosiahnuť ešte nápaditejšie obrazce.
V roku 1973 Franke vytvoril dielo s názvom Digitálny Einstein, jeden z prvých príkladov využitia digitálneho spracovania fotografií. Kompozícia pozostávala z niekoľkých diapozitívov, na ktorých sa pôvodne jasný obraz Alberta Einsteina postupne menil na abstraktnú postavu.

Okrem toho autor vydal niekoľko kníh venovaných fenoménu digitálneho umenia; medzi nimi sú aj “Computer Aesthetics. Fenomén umenia” a “Computer Graphics: Computer Art”.
Digitálne umenie dnes
Za viac ako polstoročie sa oblasť digitálneho umenia rozšírila do takej miery, že sa dnes dotýka života ľudí, ktorí nenavštevujú špecializované výstavy a podujatia, ako je napríklad Centrum digitálneho umenia v Los Angelese. Rôzne prejavy digitálneho umenia dnes nájdeme všade – vo filmoch, v televíznych reklamách, vo videohrách, a dokonca aj na ulici.
Čiastočný zoznam formátov a žánrov, ktoré zahŕňa súčasné digitálne umenie:
- digitálna maľba;
- digitálna fotografia;
- internetové umenie;
- interaktívne inštalácie;
- ASCII grafika;
- ANSI grafika;
- pixelové umenie;
- demoscéna;
- GIF art;
- počítačová hudba;
- digitálne sochy;
- digitálna literatúra;
a pod.
V roku 2021 sa do tohto zoznamu pridali NFT – takzvané nenahraditeľné tokeny v sieti blockchain. NFT môžu mať mnoho podôb – môžu to byť napríklad video, audio, fotografie, CG, GIFy, tweety a dokonca aj virtuálne nehnuteľnosti.
A v roku 2023 sa generatívne umelé inteligencie konečne stanú novým nástrojom digitálneho umenia: textového – ako ChatGPT – aj vizuálneho – Midjourney, DaVinci a ďalšie.
Digitálne umenie je na priesečníku umenia a technológie, umožňuje každému, kto má prístup k digitálnym nástrojom, tvoriť a zdieľať svoje diela s globálnym publikom. Digital art je teda demokratickou sférou, v ktorej si každý môže vyskúšať úlohu umelca.
Video: Digital Art in 9 Minutes: From Early Computing Technologies To Crypto NFT Hype





Autor: Kristina Vitiuk
Foto: unsplash.com, dam.org, historyofinformation.com
YouTube: youtube.com/@CuriousMuse