Foto: Polina Lukianenko

S každým ďalším rokom sa fanúšikovské texty stávajú čoraz častejšie témou rozhovorov a pôdou, na ktorej vznikajú nové nápady a trendy vo filme, literatúre a iných médiách, čím sa rozširuje bežné vnímanie kreativity. Stali sa dôležitou súčasťou súčasnej mediálnej kultúry a najmä v posledných desaťročiach si získali obrovskú popularitu. To všetko sa stalo možné vďaka aktívnemu rozvoju sociálnych médií a rôznych internetových platforiem.

Čo je teda fanfiction vo svojej podstate?

Fanfiction je žáner literárnej tvorby, v ktorom ľudia vytvárajú vlastné príbehy na základe existujúcich diel, či už ide o knihy, filmy, hry alebo televízne seriály, pričom často rozširujú alebo menia dej a interakciu medzi pôvodnými postavami.

Fanficy pôvodne vytvárali fanúšikovia na zdieľanie nápadov a hĺbkovú analýzu svojich obľúbených diel, ale v digitálnom veku sa stali prístupné širšiemu publiku a rýchlo sa šíria prostredníctvom rôznych online platforiem. Medzi najznámejšie a najprístupnejšie publikačné platformy patria Archive of Our Own(AO3), Ficbook(populárnejší v rusky hovoriacich krajinách) a Wattpad. Tieto stránky umožňujú používateľom publikovať vlastné diela, čítať diela iných autorov, ako aj zdieľať dojmy a komentovať príbehy. Fanfiction sa však môže rozvíjať nielen v textovej podobe, ale aj prostredníctvom grafiky a dokonca aj videoobsahu. Autori často sami ilustrujú svoje diela alebo vytvárajú tematické videá, koláže a iné produkty, ktoré ich dopĺňajú a prispievajú k ich popularite.

Foto: Polina Lukianenko

Twilight a bestseller: cesta jedného fanúšika

Fanfiction sa pomerne rýchlo dostal do masovej kultúry a jeho význam si uvedomujú mnohí známi spisovatelia, profesionálni scenáristi a producenti. Trh s mediálnymi produktmi aktívne preberá prvky fanfiction kultúry: nové trópy, klišé a žánrové experimenty. Napríklad jeden z najpopulárnejších a najznámejších príbehov „50 odtieňov sivej“ je živým príkladom toho, ako môže fanfiction prerásť do veľkého mediálneho fenoménu.

Román E.L. Jamesovej bol vo svojej prvej verzii napísaný ako fanfic podľa ságy Twilight od Stephenie Meyerovej. Mal názov Master of Universe a bol uverejnený na platforme FanFiction.net v roku 2009. Keďže hlavnými postavami boli fiktívne náprotivky upíra Edwarda a dievčaťa Belly – len v sexualizovanejšom kontexte – ako aj nastoľovanie mnohých explicitných tém a vytváranie emocionálneho napätia medzi postavami viedlo k tomu, že si dielo rýchlo našlo svoju veľkú fanúšikovskú základňu.

Táto silná odozva publika a sláva inšpirovali Jamesovú, aby svoje dielo prepracovala a premenila na samostatnú knihu. V roku 2011 začala prepracovanú verziu svojej fanúšikovskej knihy vydávať ako pôvodné literárne dielo, pričom zmenila mená postáv a niektoré aspekty deja, aby sa vyhla právnym problémom s autorskými právami. Tak vznikla kniha „50 odtieňov sivej“, ktorá sa nakoniec stala prvým dielom trilógie, ktorá si rýchlo získala obrovskú popularitu. A už v roku 2015 sa do kín dostal rovnomenný film, ktorý napriek zmiešaným hodnoteniam kritikov vyzbieral v celosvetových pokladniach milióny dolárov.

Samotná existencia filmovej adaptácie je dôkazom toho, že fanúšikovská literatúra môže prekročiť hranice internetu a stať sa súčasťou mediálneho priemyslu, čo na druhej strane otvára nové možnosti pre kreatívnych ľudí pracujúcich mimo tradičných foriem publikovania.

Fanúšikovský multiverzum: kde končí kánon?

Fanfiction vo všeobecnosti výrazne ovplyvnil rôzne mediálne formáty vrátane literatúry, filmov a videí. Vznik tohto fenoménu bol katalyzátorom tvorby nových foriem obsahu, ktoré presahujú tradičné médiá. Fanfiction má potenciál nielen ovplyvniť žánre, ale aj spôsobiť zmeny v prístupoch k tvorbe a distribúcii obsahu.

Okrem príkladu „50 odtieňov sivej“ existujú aj ďalšie prípady, keď fanfikcie inšpirovali osobnosti mediálnej kultúry k vytvoreniu nových filmov, seriálov alebo projektov, ktoré sa stali samostatnými filmovými dielami.

Napríklad projekt  „Star Trek Continues“ je neoficiálny fanúšikovský seriál vytvorený fanúšikmi slávnej série Star Trek, ktorý pokračuje v deji pôvodného seriálu. Hoci nebol oficiálne uznaný štúdiom CBS, získal si veľkú popularitu a uznanie medzi divákmi.

Fanúšikovia aktívne vytvárajú aj videoobsah, ktorý môže slúžiť nielen ako vyjadrenie lásky k pôvodným dielam, ale aj ako spôsob reimaginácie slávnych príbehov. Príkladom sú videá a seriály, ktoré vytvorili na základe populárnych filmov. Jedným z nich je Potter Puppet Pals, séria humorných videí na YouTube založených na Harrym Potterovi. Videá využívali bábkovú animáciu na vytvorenie parodických sekvencií s obľúbenými postavami z tejto série J.K. Rowlingovej.

Foto: Polina Lukianenko

Existencia crossmediálnych adaptácií – javov, keď sa ten istý obsah používa v rôznych médiách: knihách, filmoch, hrách, komiksoch atď. – umožnil aj fanfiction. Napríklad populárne multimediálne projekty, ako je Marvel Cinematic Universe(MCU), najmä jeden z nedávnych projektov „What If…?“, sú do veľkej miery inšpirované tradíciami fanfiction, rozširujú pôvodný obsah, ponúkajú nové príbehy a pretvárajú obsah z filmov, komiksov, televíznych seriálov a videohier v rámci jedného univerza.

Fanfiction ako budúcnosť médií: viac než len fanúšikovská tvorba

Fanúšikovská literatúra, ktorá vznikla ako spôsob vyjadrovania a zdieľania myšlienok fanúšikov, sa stala neoddeliteľnou súčasťou dnešnej mediálnej kultúry. Nielenže podporuje vznik nových trendov a žánrov, ale otvára aj nové obzory pre autorov, ktorí prekračujú bežné mediálne formáty, a komunity fanúšikov zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu v tvorbe.

Príklady úspešných transformácií fanficov do populárnych literárnych a filmových diel, ako napríklad 50 odtieňov sivej alebo projekt Star Trek Continues, ilustrujú, ako môže fanúšikovský obsah prerásť do významných kultúrnych fenoménov.

Fanfiction tak zostáva nielen silným nástrojom na sebavyjadrenie, ale aj naďalej rozvíja nové formy kreatívneho obsahu, ktoré budú v budúcnosti ovplyvňovať mediálny priemysel.

Autor: Polina Lukianenko

Foto: Polina Lukianenko

Zdroj video: Youtube/Sarah Z