Cestovanie v čase a priestore sa stalo realitou aj vďaka virtuálnej prezentácii. S jej pomocou dokážeme preskúmať kultúrne dedičstvo našej alebo inej krajiny bez ohľadu na miesto a čas. V tomto článku sa pozrieme na to, ako nám ich táto digitálna technológia pomáha prezentovať novým, interaktívnym spôsobom.
Virtuálna prehliadka sa stala v dnešnom dobe technologického pokroku nástrojom či už pre formu vzdelávania ale aj pre záchranu a väčšie povedomie o našom najväčšom poklade – kultúrnom dedičstve. Prostredníctvom tejto technológie nám dovoľujú rôzne platformy objavovať históriu, umenie a kultúru aj z pohodlia domova cez naše mobilné telefóny a počítače.
Najzaujímavejšou formou takejto prezentácie kultúrneho dedičstva, sú práve 360-stupňové prehliadky hradov a zámkov, ktoré pribúdajú čoraz viac a viac. Tieto prehliadky umožňujú, sa lepšie priblížiť k detailom historických stavieb, pričom je možné objavovať rôzne časti hradov, ako sú nádvoria, veže ale aj interiér. Táto forma interaktívneho virtuálneho cestovania dáva ľuďom možnosť vidieť históriu a architektúru bez toho, aby sa museli fyzicky presúvať na miesto. A preto je to aj veľkou výhodou pre starších alebo imobilných ľudí, ale aj obyčajných ľudí, ktorí nemajú možnosť tieto miesta navštíviť, avšak nevyhnutnosťou je práve to, že musia vlastniť elektronické zariadenie s pripojením na internet.
Ak by sme mali uviesť konkrétny príklad jedinečnej interaktívnej virtuálnej prehliadky – je to napríklad Spišský hrad. V rámci tejto prehliadky, ktorú sprístupnilo Slovenské národné múzeum je možné sa posúvať pomocou šípok, meniť pozície a preskúmavať tak rozsiahlu starodávnu pevnosť v Košickom kraji.
Celkovo je využitie takejto formy na zachovávanie a prezentáciu kultúrneho dedičstva krokom vpred. Môžeme ňou oživiť minulosť a urobiť ju prístupnou a zaujímavou pre všetkých.
Autor: Miroslava Čižniarová
Zdroj: Slovenské národné múzeum
Foto: onlinebardejov.com, generalibalans.sk, skrsi.rtvs.sk, shutterstock.com